Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) pozwalają spójnie zarządzać większością procesów wymiany informacji w przedsiębiorstwie. Aplikacja, która łączy w sobie obsługę księgowości, interakcji z dostawcami i klientami (zakupy, fakturowanie, obsługa posprzedażna itp.), gospodarkę magazynową, zarządzanie zasobami ludzkimi, planowanie i nadzór nad produkcją itd. to święty Graal dla każdej firmy.

Dla wielu firm problemem są bardzo wysokie koszty, związane z wdrożeniem systemu klasy ERP. Dla innych koszmarem okazuje się brnięcie we wdrażanie systemu, który jakoś nie chce dostosować się do przedsiębiorstwa, a jego ciągłe modyfikacje windują pod niebiosa koszty wdrożenia i utrzymania w ruchu.

Często okazuje się, że osoby zarządzające firmą, a niekiedy i firmowi informatycy nie zdają sobie sprawy z istnienia bardzo prężnie rozwijającego się rynku opensource’owych systemów do obsługi przedsiębiorstwa, które śmiało mogą konkurować z drogimi rozwiązaniami znanych firm.

Tymczasem w świecie Otwartego Oprogramowania funkcjonują takie produkty, jak ADempiere, Odoo, Openbravo czy xTuple, które umożliwiają za darmo, bez ponoszenia horrendalnych kosztów płynnie i we właściwym tempie wdrożyć zintegrowane narzędzia, wspomagające funkcjonowanie firmy.

Cirrus pomoże Państwu ocenić potrzeby Waszego przedsiębiorstwa, wybrać odpowiednią platformę, zaplanować wdrożenie systemu, czuwać nad przebiegiem wdrożenia, przeszkolić ludzi, a następnie utrzymywać system w ruchu i dostosowywać na bieżąco do Państwa potrzeb.

Nasza firma, wspólnie z firmą OpenGLOBE zaangażowała się szczególnie głęboko w projekt Odoo. Na temat tego systemu mamy unikalną w Polsce wiedzę.

Ogólne funkcjonalności Odoo wykonane przez firmę OpenGLOBE:

  • Moduł account_asset zawierający funkcjonalność zarządzania i rozliczania księgowego środków trwałych. Moduł pozwala amortyzować środki trwałe według podstawowych metod stosowanych w świecie (liniowa, degresywna, sumy cyfr rocznych, rzeczywistego zużycia i według własnego planu). Pozwala również na zakup, sprzedaż, przeszacowania i likwidację środków trwałych.

  • Moduł stock_planning dodający funkcjonalność ręcznego planowania zakupów i produkcji. Jest to uzupełnienie automatycznego planowania zawartego w modułach podstawowych. Moduł planowania pozwala między innymi przeglądać sprzedaż dokonaną w różnych okresach, a następnie symulować stany magazynowe według różnych założeń. Ten moduł był od początku pisany pod nową wersję interfejsu i będzie dostępny w wersji 6.0. Społeczność Odoo promowała nasz moduł do grona modułów podstawowych.

Funkcjonalności polonizacyjne wykonane przez firmę OpenGLOBE:

  • Ogromna większość tłumaczenia językowego została wykonana przez naszą firmę. Tłumaczenie jest cały czas weryfikowane przez nas i przez społeczność. Większość tłumaczenia jest widoczna w pakietach dystrybucyjnych i można z niej korzystać od razu po instalacji. Tłumaczeń z każdą wersją jest więcej i są lepszej jakości. Do systemów uruchamianych dla naszych klientów będziemy stosowali moduły w pełni przetłumaczone.

  • Napisaliśmy moduł z polskim planem kont i polskimi podatkami (l10n_chart_pl), który jest dostępny w publikowanych pakietach standardowych.

  • W module c2c_currency_rate_update rozszerzyliśmy możliwość automatycznego importu kursów walut z internetu o pobieranie kursów ze stron NBP (przy okazji jeszcze z ECB). W module tym można ustawić automatyczną aktualizację tabeli kursów np. co noc. Funkcjonalność ta jest o tyle cenna, że nie trzeba ręcznie przeliczać kursu z polskiego standardu (1EUR = 4PLN) na standard stosowany w Europie (1PLN = 0,25EUR). Moduł zrobi to sam.

  • Rozwijany jest moduł account_pl_cirrus, który zawiera polską specyfikę pracy z dokumentami księgowymi (głównie fakturami). Moduł zawiera między innymi polskie wydruki faktur.

  • Rozwijany jest moduł stock_pl_cirrus, który głównie zawiera polskie wydruki dokumentów magazynowych.

  • Rozwijany jest moduł sale_pl_cirrus, który głównie zawiera polskie wydruki ofert.

Aktualne informacje na temat Odoo i jego polskiej lokalizacji znajdziesz na stronach OpenGLOBE. Polecamy również informacje w polskiej Wikipedii.